Палмовото масло е често използвана мазнина в хранителната индустрия и често набеждавано за безброй негативни въздействия върху човешкото здраве. Някои от тези твърдения имат доказани основания, но не всяка форма на палмово масло е еднаква. Съществуват две основни разновидности на тази, основна за производството на храни, растителна мазнина: необработено (или чисто, „червено“) палмово масло и рафинирано (или преработено) палмово масло. Разликите в начина на преработка и химичния състав на тези два вида масло водят до различни последици за здравето. В тази статия ще разгледаме какви са тези разлики и кога палмовото масло е по-безопасно за консумация. Ще се опитаме да обясним, че това е растителна мазнина, която при определена преработка променя своето въздействие и е желателно да се избягва.

Необработено (чисто) палмово масло. 

Необработеното палмово масло, познато още като „червено палмово масло,“ се добива директно от плодовете на маслената палма, без интензивни химически или термични обработки. То има характерен червеникав цвят, благодарение на високото съдържание на каротеноиди и други антиоксиданти. Ето какво го прави уникално:

Високо съдържание на антиоксиданти

Червеното палмово масло е богато на каротеноиди (като бета-каротин) и витамин Е. Тези антиоксиданти имат противовъзпалителни свойства и помагат за неутрализирането на свободните радикали, което може да намали риска от оксидативен стрес и някои хронични заболявания. Витамин Е също така играе важна роля за здравето на кожата и имунната система.


Полезни мазнини в умерени количества

Въпреки че необработеното палмово масло съдържа наситени мазнини, то също така има баланс с ненаситени мастни киселини, които могат да подпомогнат здравословното ниво на холестерол. Когато се консумира умерено и в натурална форма, то е по-малко вероятно да повиши нивото на „лошия“ холестерол.

Подходящо за готвене при умерена температура

Необработеното палмово масло е стабилно при умерени температури, което го прави подходящо за сотиране и леки кулинарни обработки. За разлика от рафинираното палмово масло, то не образува вредни транс-мастни киселини при нормално готвене.


Рафинирано (преработено) палмово масло: Рискове за здравето

Рафинираното палмово масло преминава през интензивна обработка, която включва висока температура и химическо пречистване. Целта на този процес е да удължи срока на годност на маслото, да го направи по-устойчиво и да премахне специфичния му цвят и аромат. Тази обработка обаче променя химичния му състав и намалява съдържанието на полезните вещества.

Характерните свойства, които влияят негативно върху нашият организъм са:


Липса на антиоксиданти

При рафинирането много от каротеноидите и витамин Е се губят. Това прави рафинираното палмово масло по-бедно на антиоксиданти, което го лишава от някои от ползите за здравето, характерни за необработеното масло.

Високо съдържание на наситени мазнини

Въпреки че и двете форми на палмовото масло съдържат наситени мазнини, рафинираното масло има по-висок процент наситени мазнини, тъй като някои от по-меките мастни киселини се разрушават по време на обработката. Прекомерната консумация на наситени мазнини е свързана с повишаване на холестерола и увеличен риск от сърдечно-съдови заболявания.

Образуване на транс-мастни киселини

Една от основните опасности при рафинираното палмово масло е възможността за образуване на транс-мастни киселини при висока температура. Когато маслото се използва за пържене и печене на висока температура, това увеличава риска от поява на тези вредни мастни киселини, които са свързани с възпалителни процеси, инсулинова резистентност и дори по-висок риск от някои видове рак.


Често използвано в преработени храни

Поради ниската си цена и стабилност в технологичния процес, рафинираното палмово масло често се добавя в преработени храни – бисквити, чипсове, сладкиши и други пакетирани закуски. Тези храни често съдържат голямо количество палмово масло, което е основен източник на наситени мазнини и изкуствени добавки, които могат да повлияят отрицателно на здравето.


Кога палмовото масло е безопасно за консумация?

Палмовото масло може да бъде безопасно, когато се използва умерено и в необработена форма. Ако обаче се среща като съставка в преработени храни, особено под формата на рафинирано палмово масло, неговото прекомерно консумиране може да бъде вредно за здравето. Ето кога можем да го смятаме за безопасно:


Когато е в необработена форма и в малки количества: Чистото, червено палмово масло може да бъде полезно заради антиоксидантите и е безопасно при умерена консумация.

Когато е част от балансирана диета: Ако палмовото масло е част от разнообразие от мазнини в храненето, например заедно с ненаситени мазнини като зехтин, авокадо и ядки, рисковете от него намаляват значително.

Избягвайте преработените храни с високо съдържание на палмово масло: Преработените продукти, които съдържат рафинирано палмово масло, могат да допринесат за нездравословно натрупване на наситени мазнини, затова е препоръчително да бъдат консумирани рядко.


Разликата между необработеното и рафинираното палмово масло е съществена. Докато чистото палмово масло може да бъде източник на полезни вещества и да има здравословни приложения, рафинираното масло е по-скоро вредно, особено когато е част от преработени храни. Ако избирате да консумирате палмово масло, търсете необработени и минимално преработени форми и го използвайте умерено, за да поддържате здравето си в оптимално състояние. Някои производствени компании полагат усилия в ограничаването на преработката, и от там на вредните въздействие - пример за това е палмовата фритюрна мазнина https://foodmag.eu/bakaliya/konservirani/frityurna-maznina-viyola-kent-boringer-18-l, която практически не съдържа трансмазнини. Добрата новина е, че не са единствени. И все пак грижата за нашето здраве винаги остава наша лична отговорност.